Dekubitus na petama: Sve što morate znati o lečenju
Znate li koji je najčešći razlog zbog kojeg nam se javljaju pacijenti? U 90% slučajeva to je dekubitus na petama koji nastaje ukoliko osoba dugo leži i tako vrši pritisak na pete. Radi se o ranama koje mogu prouzrokovati jaku bol, uticati na pokretljivost pa čak i dovesti do komplikacija koje mogu zahtevati amputaciju.
Zbog toga je važno na vreme reagovati, sprečiti i prepoznati rane simptome te upotrebiti potrebna pomagala poput antidekubitnih flastera i jastuka kako biste izbegli bol i komplikacije. U ovom članku ćete upravo saznati kako i zašto nastaje dekubitus na petama, kako se leči i kako ga je najbolje tretirati.
Kako i zašto nastaje dekubitus na petama?
Pete su jedno od najčešćih mesta na kojima se javljaju dekubitne rane usled dugotrajnog pritiska kože od neku površinu. Upravo taj pritisak je jedan od najčešćih razloga zašto dolazi do dekubitusa uopšte. Radi se o ranama koje nastaju kod osoba koje dugo leže ili su u invalidskim kolicima. Zbog nedovoljnog pokretanja tela, dolazi do povreda kože i mekog tkiva, što dovodi do bolnih rana.

Osim konstantnog pritiska, faktori poput vlažnosti, neudobnosti kreveta, nepokretljivost delova tela i drugi zdravstveni problemi, utiču na razvoj dekubitusa.
Pojava ovog oboljenja je uglavnom vezana za područja na donjem delu leđa, zadnjici i trtičnoj kosti. Takođe, javlja se na lopaticama, ramenima, laktovima, potiljku i drugim delovima koji su izloženi pritisku. Područje na kojem će se razviti rane obično zavisi od položaja u kojem pacijent leži.
Zbog čega su pete podložne nastanku dekubutnih rana?
Zamislite situaciju u kojoj pacijent dugo vremena nepomično leži u krevetu ili sedi u invalidskim kolicima. Njegove pete su izložene stalnom pritisku. Taj pritisak dovodi do smanjenja dotoka kiseonika i drugih važnih materija u tkiva, što utiče na razvoj rana. Dodatno, sile klizanja i trenja otežavaju situaciju i povećavaju rizik za nastanak dekubitusa na petama.
Postoji nekoliko specifičnih faktora koji utiču na pojavu rana, a to su:
- Velika težina stopala
- Pritisak na stopala i potkolenicu u leženjem položaju
- Slaba prokrvljenost kože na petama u ležećem položaju
No, veliki je broj drugih faktora koji utiču na pojavu dekubitusa, bez obzira na mesto nastanka, koji samim tim i povećavaju šansu za razvoj rana na petama. Takvi faktori se odnose na:
- Starost (uglavnom 70+)
- Nepokretnost (ukoliko pacijent mora konstantno da leži ili bude u invalidskim kolicima)
- Loša prehrana
- Dehidratacija
- Inkontinencija
- Nehigijenski uslovi
- Dijabetes
- Kardiovaskularna oboljenja
- Gubitak osetne percepcije
- Opšte zdravstveno stanje
VIDEO: Kako stručnjaci objašanjavaju dekubitus na petama?
Pogledajte kratak video u kojem će vam lekar detaljno objasniti sve što morate znati o razvoju dekubitnih rana na petama. Saznaćete sve što vam je potrebno kako biste prepoznali prve simptome i čim pre delovali u skladu sa njima.
Kako prepoznati simptome?
Kao i kod svih dekubitnih rana, simptomi u velikoj meri zavise od stepena koji dekubitus zahvata. Razlikujemo 4 stadijuma dekubitnih rana i za svaki od njih karakteristične simptome:
- Prvi stadijum dekubitusa je prepoznatljiv po pojavi crvenila na koži koje je praćeno peckanjem, svrabom ili bolom. Crvenilo obično traje nekoliko dana, a koža je osetljiva na dodir. U ovoj fazi, zahvaćen je samo površinski sloj kože.
- U drugom stadijumu dolazi do produbljivanja rane. Koža je dublje oštećena. Može se javiti otvorena ranica ili mehurić koji je praćen jačim bolom. Takođe, može biti primetno i oticanje kože na zahvaćenim delovima.
- U trećem stadijumu rana zahvata kožu po većini njenih delova u dubinu kao i delove potkožnog tkiva. Dolazi do nekroze tkiva, što dovodi do izmenjene boje rane i neprijatnog mirisa.
- Na kraju, četvrti stadijum dekubitusa je ujedno i najozbiljniji. Rana zahvata sve delove kože, mišiće, tetive, kosti i tkivo. U ovoj fazi je rana vrlo duboka, što često dovodi do različitih komplikacija.

Međutim, ukoliko ste pomislili da se kod vas radi o dekubitusu na petama, važno je obratiti pažnju na prve simptome. Iako ovi simptomi zavise od stepena ozbiljnosti i individualnih razlika pacijenata, nekoliko njih je gotovo uvek prisutno na samom početku. To su:
- Promene u boji kože: Prvo što ćete primetiti je promena u boji kože. Koža postaje crvena na području pete. To crvenilo ne prestaje čak ni kada se peta oslobodi pritiska i promeni položaj.
- Promena u teksturi kože: Koža može postati previše tvrda ili spužvasta na zahvaćenom predelu.
- Osetljivost i bolno područje: Među prvim simptomima se obično javlja i osetljivost u peti. Osetljivost na dodir je u početku blaga, ali vremenom postaje sve intenzivnija kako se rana širi i produbljuje. Takva osetljivost je obično praćenja peckanjem i bolom na mestu dekubitusa na peti.
- Promena kožne temperature: Zahvaćeno područje na peti postaje toplije ili hladnije na dodir, u odnosu na uobičajnu temperaturu kože.
- Oteklina: Takođe, jedan od prvih simptoma je i pojava oticanja na mestu gde se razivja dekubitus na petama.
SLIKE: Pogledajte kako izgleda dekubitus na petama
Kako biste mogli delovati na prve simptome dekubitusa morate ih moći prepoznati. Upoznavanje sa prvim simptomima je od ključnog značaja za dalji razvoj lečenja. Pa, pogledajte kako izgledaju dekubitne rane.

Kako se leči dekubitus na petama?
Dekubitus na petama neće proći sam od sebe. Potrebno je uraditi sve što možete da biste prvo sprečili da uopšte dođe do stvaranja ovih rana. To podrazumeva 2 osnovna saveta koja se odnose i na sve druge vrste dekubitnih rana:
- Menjajte položaj tela na svakih 30-45 minuta.
- Ublažite pritisak koristeći anitdekubitni dušek ili jastuk.

Područje na petama je specifično zbog građe pete i pritiska koji tvrda kost stvara u dodiru sa podlogom. Zbog toga ove rane mogu da budu veoma bolne i neprijatne, a često mogu dovesti i do komplikacija koje na kraju rezultuju amputacijom.
Lečenje dekubitusa na petama zavisi i od ozbiljnosti rane te zdravstvenog stanja pacijenta. U zavisnosti od toga, varira i vremenski period lečenja.
Prema našem iskustvu, lečenje se deli u nekoliko faza:
- Prvo želimo da sprečimo nastanak novih rana i ublažimo pritisak pete o podlogu. Za to obično koristimo antidekubitne jastuke za potporu pete. Jastuci su u obliku prstena i mogu se koristiti preventivno ili kako bi se sprečio nastanak novih rana i povređivanje već postojeće.
- Čišćenje i previjanje rana je, takođe, veoma važan deo lečenja dekubitusa na stopalu. Rane se moraju redovno pravilno čisititi kako bismo održavali higijenu zahvaćenog područja i smanjili rizik za nastanak infekcija.
- U terapiju i zbrinjavanje rana spada i upotreba posebnih flastera i obloga. Najučinkovitije rešenje su antidekubitni flasteri koji pomažu da se zahvaćeno područje rastereti i zaštiti. Pored toga, ovi flasteri pružaju potporu i stabilnost što pomaže bržem zarastanju rane.
- U terapiju mogu biti uključene i UZV terapije i V.A.C (lečenje negativnim pritiskom).
- U III i IV stadijumu dekubitne rane se mogu tretirati hirurški kako bi se odstranio zahvaćeni deo kosti.
Uputstvo za čišćenje i previjanje dekubitus rana na petama
Sada kada ste upoznati sa lečenjem dekubtnih rana, jasno vam je koliko je briga o ranama važna. One se moraju pravilno i redovno čistiti i previjati kako biste izbegli moguće komplikacije i infekcije. Na taj način sprečavate i razvoj drugih bolesti i ubrzavate proces zarastanja.
Čišćenje rana zahteva mnogo znanja i strpljenja pa je najbolje da za to pobrine stručna osoba ili neko od porodice ko vas neguje, a ko je prethodno naučio kako se to radi. Ipak, preporučuje se da rane trećeg i četvrtog stadijuma čisti isključivo medicinsko osoblje.

Ovo su kratka uputstva:
- Onaj ko čisti i previja rane mora imati čiste ruke i mora upotrebljavati medicinske rukavice.
- Potrebno je nežno ukloniti svu prljavštinu iz rane koristeći sterilnu gazu.
- Ranu je potrebno isprati čistom vodom.
- Sledeći korak podrazumeva upotrebu sredstava za čišćenje rane (npr. fiziološki rastvor i drugi).
- Potom je važno posušiti ranu na peti sterilnom gazom.
- Nakon toga, sterilnim zavojem se omota rana. Ukoliko imate anitdekubitni flaster ili oblogu, iskoristite ih umesto zavoja kako biste dodatno zašititli ranu od daljih oštećenja i ubrzali zarastanje. Flasteri su dugotrajni i koriste se i do 10 dana.
Prilikom čišćenja rana, važno je biti izuzetno oprezan i nežan. Kako biste sa sigurnošću naučili kako čistiti i previjati rane, pročitajte članak stručnjaka: Vodič za čišćenje i previjanje dekubitus rane: stručni saveti i tehnike.
Šta je najbolje za dekubitus na petama?
Ako ste ikada imali direktno iskustvo sa dekubitusom, onda znate koliko je teško izlečiti ove rane i vratiti se na staro. Čak i ako imate pomoć negovatelja ili bliske osobe, ležanje u krevetu bez konstantnog okretanja i promene položaja tela može biti teško i dovesti do pojave rana.
Zbog toga je primarni cilj zbrinuti postojeće rane i sprečiti nastanak novih. U tome su se nabolje pokazali antidekubitni flasteri, antidekubitni jastuk i antidekubitni dušek. Idemo redom pogledati najbolja rešenja za dekubitus na stopalu tj. peti.
Flasteri za dekubitus
Ovi flasteri su posebno dizajnirana medicinska pomagala koja koristimo za lečenje dekubitnih rana. Napravljeni su tako da ranu štite od bakterija i štetnih tvari, sprečavaju ponovno povređivanje i trenje od površinu te na taj način pomažu da rana brže zaraste.

Iskustvo naših pacijenata je potrvrdilo da je za dekubitus na petama najbolji AquaCell Foam flaster. Ovaj flaster možete koristiti kod dekubitusa na petama i stopalima, a preporučuje se za rane od drugog do četvrtog stadijuma.
Anitdekubitni jastuk za petu
Ukoliko nemate mogućnost zaštiti svoje pete od dugotrajnog pritiska onda je najbolje rešenje upotreba antidekubitnog jastuka u obliku prstena. Ovaj jastuk se koristi kao preventivno sredstvo koje će sprečiti nastanak rana kod osoba za koje unapred znamo da su u rizičnoj grupi.

Pored toga, antidekubitni jastuk se koristi i kada već dođe do razvoja rane na peti. Na taj način se olakašava pacijentu i smanjuje dalji pritisak na zahvaćeno područje ali i sprečava produbljivanje rane.
Upotreba antidekubitnog jastuka je veoma jednostavna. Potrebno je postaviti jastuk ispod pete i pustiti da deluje. A, ukoliko želite zaštiti sve delove tela od nastanka rana, rešenje je antidekubitni dušek.
Antidekubitni dušek
Prema mišljenju lekara i iskustvu pacijenata, antidekubitni dušek je najbolji za dekubitus na petama i drugim delovima tela. Kao što već znate, kako biste sprečili nastanak rana, potrebno je pomerati telo i menjati položaj često. Toliko često da je ponekad nemoguće, pogotovo ukoliko nemate konstantnu pomoć negovatelja. Pa čak i tada je veoma zahtevno.

Pa ukoliko želite izbeći stvaranje (novih) rana, sporo zarastanje, bol, pritisak i opterećivanje članova porodice, isprobajte antidekubitni dušek. Svi naši pacijenti preporučuju upotrebu dušeka koji su im u velikoj meri olakšali svakodnevnicu i ubrzali proces lečenja, a u nekim slučajevima čak i sprečili nastanak dekubitusa.
Ova vrsta dušeka deluje tako što smanjuje pritisak i trenje tela, reguliše vlažnosti i obezbeđuje pravilan položaj tela u krevetu. Tako pete ne dodiruju konstantno tvrdu podlogu, već dušek koji smanjuje pritisak i omogućava laganu masažu.
Ne zaboravite…
Lečenje dekubitusa na petama zahteva sveobuhvatnu saradnju pacijenta, porodice i lekara. Ponekad su to dugotrajna lečenja, previjanja, okretanja i briga o pacijentu koja može biti veoma zamorna za sve uključene u proces lečenja. Zbog toga je od velike važnosti preventivno delovati uz medicinska pomagala kao što su antidekubitni dušeci i jastuci. U svakom slučaju je najbolje rešenje sprečavanje pojave rana, pa zašto se ne biste olakšali sebi i pobrinuli se za svoje zdravlje što bolje?
FAQ – Često postavljena pitanja o dekubitusu na petama
- Da li dekubitus na petama boli?
Nažalost, dekubitus na petama može da bude veoma bolan i neprijatan. Intenzitet bola obično zavisi o stepena razvoja rana.
- Šta je najbolje za dekubitus na petama?
Za lečenje dekubitusa na petama stručnjaci preporučuju upotrebu antidekubitnog dušeka i jastuka, kako za prevenciju tako i za sprečavanje nastanka novih rana i brže zarastanje postojećih. Takođe, kao jedno od najboljih rešenja su se pokazali flasteri za dekubitus koji sprečavaju infekcije i momentalno olakšavaju neprijatnosti uzrokovane ranama na peti.
- Kako izgleda lečenje dekubitusa na petama?
U zavisnosti od stepena razvoja dekubitnih rana, lečenje zahteva različite oblike zbrinjavanja za rane i sprečavanje nastanka novih rana. Lečenje je kompleksno i obično zaheva konstantu brigu o pacijentu. U poodmaklim fazama, lečenje zahteva nadzor lekara.
- Da li može da se koristi antidekubitni jastuk za pete iako se osoba nalazi u krevetu?
Naravno. Antidekubitni jastuk u obliku prstena postavite ispod pete kako biste smanjili pritisak i premestili težinu sa noge. Može se koritisti kod pacijenata koji dugo leže u krevetu ili sede u invalidskim kolicima.
Оставите одговор