Šta je najbolje za dekubitus?
Dekubitus je zaista teško stanje. Saznajte šta je najbolje za dekubitus i tako ga izbegnite ili makar olakšajte. Svako koje je bio ili je u svojoj okolini imao pacijenta sa dekubitusom zna koliko je teško pomoći ovakvom pacijentu.
Rane od ležanja, odnosno dekubitus se može izbeći!
Važno je da znate, da iako morate da ležite danima, to ne znači da morate imati i posla sa dekubitisom. Ležeći pacijenti imaju zaista već dovoljno problema. Kako fizički, tako i psihički nije lako izdržati sve što konstantno ležanje sa sobom nosi.
Mi vas razumemo. Saosećamo sa vama i zbog toga smo se odlučili da sa vama podelimo šta je najbolje za dekubitus. Do podataka koje ćemo sa vama podeliti u ovom tekstu došli smo nakon opsežnog istraživanja i slušanja pacijenata. Nažalost sve je manje onih koji slušaju.
Slušati pacijente, odnosno naše klijente jedno je od pravila naše kompanije.
Jednostavno, nekada stvari treba pogledati iz više uglova. Nekome je veća muka to što ne može da se kreće, jer je navikao na aktivan način života. Dok je nekima samo potrebno da znaju da nisu sami u svom problemu. Svi smo mi osobe za sebe. Svako od nas drugačije proživljava određene situacije i zato mi svakom svom kupcu pristupamo individualno i sa mnogo pažnje.
Da biste što lakše razumeli kako da pomognete sebi i izborite se sa dekubitusom, spremili smo za vas ovaj tekst.
U njemu ćete saznati ukratko šta je dekubitis, kako se dobija i kako ga izbeći.
Ukoliko niste imali sreće da ga izbegnete, bez brige! U nastavku teksta saznaćete i kako da ga lečite i pobedite!
Obavezno pročiitajte ceo tekst!
Šta je dekubitus i kako nastaje?
Dekubitus je stanje koje se najčešće javlja kod ležećih pacijenata zbog dugotrajnog pritiska tela.
Koža trpi pritisak i nema dovoljno cirkulacije vazduha, odnosno mogućnosti da “diše”, te se javljaju povrede na koži u vidu rana.

Najčešće se dekubitus javlja kod bolničkih pacijenata zbog neadekvatnih uslova i manjka osoblja u bolnicama. Ležeći pacijenti lako dobijaju dekubitne rane, a njihovo zarastanje može biti problem zbog uslova u kojima se pacijent nalazi.
Dekubitne rane se najčešće javljaju na delovima tela koji trpe najveći pritisak. To su uglavnom leđa, potiljak, zadnjica, pete itd…
Šta je dobro za dekubitus?
Danas, na sreću postoji mnogo načina da pobedite dekubitus. Neke od načina koji vam mogu pomoći da pobedite dekubitus ili ga u potpunosti izbegnete navešćemo u nastavku teksta. Najpre, one dobre, a onda i najbolje po mišljenju mnogih korisnika, ali i lekara.
Poznato je da se ležeći pacijenti moraju često okretati kako bi redovno menjali položaj i tako izbegli stvaranje rana. Međutim, razdoblje u kome je potrebno menjati položaj pacijenta varira od njegovog stanja i bolesti. To može biti na svakih 15 minuta ili na 45 minuta.
Jako je teško uskladiti svakodnevne obaveze sa negom ležećeg pacijenta. Takođe, imajte na umu da je okretanje potrebno i tokom noći. Koliko god da imate ljubavi i volje da negujete svoje voljene u teškom stanju, jednostavno nije moguće izvesti ovo na pravi način i izbeći stvaranje rana.
Najbolje rešenje za prevenciju, ali i lečenje dekubitusa jeste antidekubitni dušek.
Nakon toga, u zavisnosti od stanja pacijenta u nekim slučajevima sličan efekat može imati i antidekubitni jastuk.
Antidekubitni dušek
Antidekubitni dušek je proizvod namenjen ležećim pacijentima koji ima za cilj da spreči nastanak dekubitusa, kao i da olakša pacijentima koji već imaju rane.
Ovo je definitvno najbolje za dekubitus.

Kao što smo već spomenuli, da bi se izbeglo stvaranje rana kod pacijenata koji su primorani da duži vremenski period provedu u krevetu, potrebno je smanjiti pritisak tela.
Antidekubitni dušek sa kompresorom ima ulogu u smanjivanju pritiska tako što se komore pune vazduhom naizmenično. Efekat je isti kao da neko manuelno okreće pacijenta na svakih 10 minuta.
Preporučujemo vam antidekubitni dušek sa kompresorom najnovije tehnologije „Antidekubitni dušek PlusMed pm-2012“ napravljen je po principu saća. Komore se naizmenično pune vazduhom što značajno smanjuje na određenim delovima pritisak tela.
Dušek se koristi isključivo sa kompresorom i napravljen je od kvalitetnog medicinskog materijala. Poseduje sve neophodne sertifikate i dozvole, a namenjen je osobama do 110 kg telesne težine i do IV stepena dekubitusa.
Antidekubitni dušek PlusMed pM-AL01 je antidekubitni dušek tubastog tipa, takođe od veoma kvalitetnog medicinskog materijala. Namenjen je osobama do 130 kg telesne težine za lečenje dekubitusa i prevenciju nastanka novih rana. On radi po principu A+B. Dakle dok se komore A pune vazduhom, komore B se prazne i tako naizmenično. Ovakav rad antidekubitnog dušeka sa kompresorom omogućava da se pritisak tela kod pacijenta konstanto menja.

Dakle, pacijente koji koriste antidekubitni dušek nije potrebno konstatno okretati!
Antidekubitni jastuk
Antidekubitni jastuk namenjen je osobama koje dugo vremena provode u sedećem ili ležećem položaju. Kod konstantnog sedenja u invalidskim kolicima i ležanja u krevetu dešava se da se nakon nekog vremena, zbog pritiska na određeno mesto tela otvori rana.

Dekubitne rane su, nažalost čest slučaj kod osoba koje više sati tokom dana provode u invalidskim kolicima ili stolici. Ove rane javljaju se najčešće na zadnjici, na laktovima, stopalima itd. U svrhu lečenja i prevencije stvaranja rana koristi se antidekubitni jastuk.
Antidekubitni jastuk može biti različitih oblika, veličina i namenjen različitim delovima tela. Jedan od jako traženih jastuka je i potpora za lakat i petu:

No, činjenica je da se pokazao kao izuzetno koristan za osobe nakon operacija, određenih stanja, ali i osobama u invalidskim kolicima.
Najbolja krema za dekubitus
Da, postoji različitih vrsta krema za dekubitus koje mogu biti od pomoći kada imate posla sa ovakvom vrstom problema. Ipak, imajte u vidu da one leče posledice, ali ne i uzrok pojave dekubitnih rana. Mogu vam olakšati i ubrzati zarastanje rana, koje zaista može biti problematično, ali vam sasvim sigurno neće sprečiti pojavu novih rana.

Najčešće se koriste:
- Flogocid
- Sudokrem
Ove kreme služe da naprave barijeru između podloge i kože, ali nisu toliko efikasne kao recimo antidekubitni dušek ili antidekubitni jastuk.
Flasteri za dekubitus
Nažalost, jednom kada dobijete dekubitus jako je teško da ga se rešite. Iako, možda imate nekoga ko savršeno brine o Vama ukoliko morate da ležite makar i par dana u bolnici može se desiti da po povratku imate dekubitis.

Flaster za dekubitus može biti od koristi, jer će ranu držati podalje od bakterija i drugih mikroorganizama, dok potpomaže zarastanje rana. Najbolja iskustva pacijenata su sa flasterima Granuflex.
Pored toga, možete nabaviti flastere za dekubitus kao što su:
- flastere za petu
- flastere za sakalni deo
- srebrnu gazu
Previjanje dekubitus rane neophodno je baš kao i previjanje bilo kojih rana na telu kako bi se sprečilo nastajanje infekcije i ubrzao proces zarastanja rana. Sve se više koriste i takozvane mokre obloge za dekubitus u lečenju dekubitnih rana.
Gel za dekubitus – Granugel je takođe odlično sredstvo na bazi hidrokoloida koji potpomaže zarastanje rana i popunjavanju nastalih rupa.
Dakle flasteri za dekubitis kao i obloge za dekubitus mogu biti korisno sredstvo za ublažavanje rana od dekubitusa.
Sprej za dekubitus
Sprej za dekubitus najčešće se korsiti kako bi se olakšalo zarastanje rana i smanjila iritacija kože. Takođe, možete ga koristiti nakon upotrebe flastera za dekubitus kao sredstvo za smanjenje iritacije nakon skidanja flastera.
Dekubitus prirodno lečenje
Prirodno lečenje dekubitisa je u određenoj meri moguće. Imajte na umu da stepen dekubitnih rana zavisi od dosta faktora te ne možete očekivati iste rezultate lečenja kod rana I i IV stepena. Alternativna medicina predlaže lečenje dekubitnih rana različitim uljima i prirodnim sredstvima.
Med, kantarinovo kao i lavandino ulje i drugi prirodni preparati mogu sprečiti razvoj infekcije već nastalih rana, ali i oporavak i regeneraciju kože.
Takođe, stručnjaci kažu da je zdrava ishrana sa izbalansiranim materijama i proteinima važna. Ukoliko se unosi dovoljno vitamina, minerala i proteina u organizam vaše rane će brže zarastati, a koža će se regenerisati.
Dekubitus lečenje iskustva
Pacijenti koji su već bili u vašoj koži i koji nažalost imaju dosta iskustva sa dekubitnim ranama, saglasni su da je prevencija najvažnija! Za prevenciju nastanka dekubitusa u najvećem broju slučajeva koristi se antidekubitni dušek. Kako smo saznali, veoma je teško negovati nepokretnog pacijenta 24 sata.
Čak iako imate vremena ili imate negovatelja kome plaćate za negu vašeg bližnjeg, u nekom momentu nećete moći da okrenete pacijenta svakih pola sata ili 45 minuta.
Imajte na umu da je okretanje od ključne važnosti kako za sprečavanje nastanka rana tako i za oporavak i bolji kvalitet života. No, ono je potrebno i tokom dana i tokom noći, što je zaista jako teško postići. Negovatelji, ako ih imate obično nisu spremni na neprekidan rad od 24 časa, što je i nemoguće.
Antidekubitni dušek sa kompresorom idealno je rešenje za ovakve pacijente jer osim što će vam omogućiti da se pritisak smanji bez fizičke pomoći drugog lica, već će vam biti na raspolaganju 24 sata. Ovi dušeci lako se montiraju i upotrebljavaju te ne morate imati posebna znanja i veštine da biste ih koristili.
Kao prednost antidekubitnih dušeka naspram negovatelja i nekih drugih metoda jeste i cena. Ovaj momenat je mnogima važan i to sasvim opravdano.
Antidekubitni dušek nije skup, pristojna mu je cena, a trajaće vam mnogo dugo i uštedeti vam mnogo para.
Razmislite samo koliko biste para dali negovatelju ili bilo kome drugom ko bi želeo da vam pomogne i redovno vas okreće.
Takođe, lečenje dekubitnih rana takođe nije jeftino. Svi ti preparati i kreme koštaju.
Ukoliko kupite antidekubitni dušek po akcijskoj ceni manjoj od 9000 dinara, uz to dobijate garanciju, uputstvo i pomoć prilikom montaže kao i sve ostale informacije koje su nam dostupne.
FAQ često postavljena pitanja
U nastavku teksta odgovorićemo na nekoliko najčešće postavljenih pitanja.
- Da li dekubitus boli?
- Kako sanirati dekubitus?
- Kako se leči dekubitus?
- Zašto je antidekubitni dušek dobro rešenje?
Ovo su neka od najčešćih pitanja koja nam naši klijenti redovno postavljaju.
Na svako ćemo ukratko odgovoriti.
Da li dekubitus boli?
Nažalost, da. Dekubitus boli i ono što najčešće spominju pacijenti sa dekubitnim ranam jeste i svrab koji prati pojavu rana.
U zavisnosti od stepena razvoja dekubitusa i simptomi i posledice se razlikuju.
Kako sanirati dekubitus?
Pored prepisanih medikamenata, obloga za dekubitus kao i krema, najbolje je da se koristi antidekubitni dušek koji će da ubrza zarastanje rana i spreči pojavu novih.
Kako se leči dekubitus?
Dekubitus zahteva pažljivo i dugotrajno lečenje pod lekarskim nadzorom.
Može se lečiti i kod kuće u zavisnosti od stepena.
Zašto je antidekubitni dušek dobro rešenje?
Antidekubitni dušek se koristi i kao prevencija i za lečenje dekubitusa.
Odlično je rešenje, jer ima funkciju da premešta težinu, odnosno oslonac pacijenta što je osnova kod ležećih pacijenata.
Оставите одговор