Saznajte Kako da Odaberete Pravu Ortozu za Vaše Koleno
Potrebna vam je ortoza za koleno, ali ne znate kako da odaberete onu koja vama odgovara? Bez brige, u nastavku teksta očekuje vas kompletan vodič koji će vam olakšati odabir ortoze za koleno.
Ukoliko imate bolove u kolenu ili ste nedavno pretrpeli neku povredu kolena, ortoza za koleno biće vaš saveznik.
Ovo ortopedsko pomagalo osmišljeno je sa ciljem da vašem kolenu pruži podršku i pomogne vam da olakšate svoje bolove u kolenu. Vaše koleno ima ulogu da vam olakša kretanje, no ponekad bolovi u kolenu mogu biti znak da nešto nije u redu. Trebalo bi da posetite lekara čim primetite da vam je smanjena pokretljivost u kolenu ili osećate bolove pri hodanju. Iako deluje bezazleno, povrede kolena ponekad mogu biti komplikovane kao i rehabilitacija od iste.
U nastavku teksta pripremili smo za vas vodič kroz koji ćemo vam detaljno objasniti koje vrste ortoza za koleno postoje i kako da odaberete najbolju ortozu za koleno za vas.
Šta je ortoza za koleno?
Ortoza za koleno je specijalno medicinsko-ortopedsko pomagalo koje se koristi nakon povrede ili operacije kolena kako bi se ono stabilizovalo i kako bi se umanjio bol pri kretanju.
Najčešće se koristi za lečenje stanja poput istegnuća, uganuća i sportskih povreda.
U tom slučaju ortoza za kolenu ima ulogu da ograniči kretanje zgloba kolena i na taj način poboljša efekat rehabilitacije i umanji bolove kod pacijenta.
Kada se koristi ortoza za koleno?
Ortoza za koleno koristi se kada za to ima potrebe i kada vaš ortoped ili lekar specijalista odluči da vam je ortoza neophodna.
Najčešće je to u slučaju:
- sporstke povrede kolena
- istegnuće ligamenata
- povreda meniskusa kolena
- nakon operacije kolena
- usled osteoartritisa
- preloma u oblasti kolena
U ovim slučajevima korišćenje ortoze za koleno je preporučljivo i smatra se važnim delom terapije i lečenja, odnosno rehabilitacije. Kod sportista ortoza za koleno može se nositi i preventivno kako bi se izbegle povrede i istezanja ligamenata tokom fizičke aktivnosti.
Koje sve vrste ortoza za koleno postoje?
Postoji nekoliko različitih vrsta ortoza za koleno, svaka je dizajnirana da pruži podršku, stabilnost i olakšanje za različite probleme, povrede ili stanja kolena. Evo nekoliko uobičajenih vrsta ortoza za koleno:
Traka za čašicu kolena
Traka za čašicu – nosi se neposredno ispod čašice i služi kao zaštita od povreda prilikom sportskih aktivnosti. Dakle ima zaštitnu ulogu i koristi se uglavnom za vreme sportskih aktivnosti i fizičkog napora.

Indikacije
- Sportske povrede
- Povrede zglobova
- Lomovi
- Istegnuća
- Osteoartritis
- Tendonitis
Uputstvo za upotrebu
- Odlepite čičak traku i podesite proizvod tako da bude ispod patele.
- Obavite traku oko proizvoda, umetnite je kroz plastičnu kopču, pritisnite i zalepite čičak.

Veličine: Univerzalna veličina
Ortoza za koleno bez otvora za čašicu
Ortoza za koleno bez otvora za čašicu se koristi za podršku, stabilizaciju i olakšanje u području kolena. Ova vrsta ortoze pruža opštu podršku celom zglobu kolena bez posebnog naglaska na patelarnu (čašicu) regiju. Napravljene su od elastičnih materijala sa uzdužnim tkanjem što daje bolju imobilizaciju. Mogu se naći u varijacijama sa spiralama, šinama ili bez.

Indikacije
- Povrede kolena
- Povrede ligamenata kolena
- Upotreba posle operacije
Način upotrebe
- Odlepite čičak trake i umetnite nogu kroz veliki otvor proizvoda
- Podesite i stavite proizvod na sredinu kolena tako da mala rupa bude oko vaše
patele - Podesite sve čičak trake i zalepite ih

Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu bez šina
Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu bez šina koristi za podršku i stabilizaciju kolena, sa naglaskom na patelarnu čašicu. Ova vrsta ortoze je obično dizajnirana da pruži kompresiju i podršku oko čašice, olakšavajući pritisak na to područje i smanjujući nelagodnost.

Indikacije:
- Sindrom trkačkog kolena
- Sportske povrede
- Povrede zglobova
- Frakture
- Istegnuća
Otvor za čašicu omogućava da se taj deo kolena slobodno kreće dok se ostatak kolena pridržava ortozom i sprečava pomeranje čašice. Bez prisustva šina ili čvrstih materijala, ovakva ortoza pruža fleksibilnost i komfornost. Međutim, važno je napomenuti da ovakva ortoza može biti manje strukturalno čvrsta u poređenju s onima koje sadrže šine. Izbor ortoze će zavisiti od vašeg stanja, potreba i preporuka lekara.
Veličine: XS, S, M, L, XL, XXL i Univerzalna veličina
Način upotrebe
- Odlepite čičak trake i podesite proizvod na sredinu kolena tako da otvor bude na sredini.
- Podesite trake i zalepite čičak trake

Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu i spiralom
Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu i spiralom – obično uključuje spiralni ili elastični element koji pruža dodatnu kompresiju i podršku oko čašice ili sa bočne strane kolena, s ciljem smanjenja pritiska na to područje i ublažavanja nelagodnosti. Spirala je u većini slučaja žičani ili plastični element koji se postavlja sa obe strane kolena i pruža dodatnu imobilizaciju.

Indikacije:
- Artritis
- Sportske povrede
- Povrede ligamenata
- Slučajeve koji zahtevaju medijalno-lateralnu i patelarnu podršku
- Frakture
- Istegnuća
Način upotrebe
- Odlepite čičak trake i umetnite nogu kroz veliki otvor proizvoda
- Podesite i stavite proizvod na sredinu kolena tako da mala rupa bude oko vaše patele
- Podesite sve čičak trake i zalepite ih

Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu i šinama
Ortoza za koleno sa otvorom za čašicu i šinom su izađene od neopren materijala, služe kao potpora za koleno sa otvorenom patelom i poseduju jastučić za držanje kolena. Takođe poseduju dodatne dve metalne donje šine sa strane, trake za poprečne zglobove i dva kaiša za stabilizaciju.
Otvor za čašicu omogućava slobodno kretanje patelarne regije, dok šina pruža podršku bočnoj strani kolena i pomaže u smanjenju pokreta koji bi mogao izazvati nelagodnost ili pogoršati povredu. Ova kombinacija omogućava stabilizaciju zgloba kolena i podršku za čašicu, čime se olakšava bol, smanjuje otok i ubrzava proces ozdravljenja.

Indikacije
- Teže povrede
- Poprečna i uzdužna ruptura zgloba
- Rehabilitacija
- Artroza
- Artritis
- Otok
- Preopterećenja kolena i tetiva
- Sportske povrede
- Povrede ligamenata
Način upotrebe
- Odlepite čičak trake i umetnite nogu kroz veliki otvor proizvoda
- Podesite i stavite proizvod na sredinu kolena tako da mala rupa bude oko vaše patele
- Podesite potreban pritisak pomoću traka
- Podesite sve čičak trake i zalepite ih

Dinamička ortoza za koleno
Dinamička ortoza za koleno – je funkcionalna proteza napravljena od polietilena sa unutrašnjim premazom od penastog materijala i neoprena sa spoljašnje strane. Poseduje bočne aluminijumske šine sa multicentralnim zglobom koji nudi opseg savijanja od 0-120 stepeni, od 0-30 stepeni sa gradacijom od 10 i 15 stepeni. Ortoza sa dinamičkim podesivanjem ugla obično ima integrisani mehanizam koji omogućava kontrolirano savijanje i ispravljanje kolena unutar određenog opsega pokreta. Ovo je posebno korisno u situacijama gdje je potrebno postupno povećavati pokretljivost kolena nakon povrede, operacije ili drugih medicinskih procedura.

Indikacije
- Nestabilnosti kolena
- Povrede ligamenata
- Atrofije kvadricepsa
- Umanjenje bola kod povrede tetive
- Artritis
- Rehabilitacija nakon operacije
Način upotrebe
- Otkopčati kaiševe i staviti ortozu na nogu
- Zakopčati kaiševe za bolju imobilizaciju
- Na bočnom mehanizmu podesiti željeni ugao
- Po završetku zaključati mehanizam klikom na dugme sa strane

Ortoza za imobilizaciju kolena u akutnoj fazi
Ortoza za imobilizaciju kolena u akutnoj fazi – najčešće se koristi kod većih povreda kolena, patele, za oporavak ligamenata nakon operacije, imobilizaciju u akutnoj fazi i korektivnu osteotomiju. Napravljena od najlonske/pamučne tkanine sa sunđerom, Poseduje mogućnost podešavanja po visini i širini.

Kako postaviti ortozu na koleno (VIDEO)
Kako odabrati najbolju ortozu za koleno?
Kada birate ortozu za kolenu, prvenstveno se vodite namenom, odnosno potrebom zbog koje kupujete ortozu.
Neke druge stvari koje biste nakon toga trebali da imate na umu su:
- Veličina ortoze – veoma je važno da ortoza koju kupujete bude odgovarajuće veličine za vaše koleno. Samo u pravoj veličini koja odgovara vašoj nozi i vašem kolenu moći ćete da dobijete maksimalnu podršku ortoze koju i očekujete. Možete kupovati i ortoze univerzalne veličine jer su one prilagođene različitim tipovima i mogu se lako korigovati uz pomoć specijalnih traka za podešavanje.
- Težina – vodite računa da vaša ortoza ne bude preteška jer će onda umesto da vam olakša kretanje, ona otežati isto. To vam nikako nije u interesu i zato izbegavajte preteške ortoze, osim ako vam lekar nije istu preporučio.
- Materijal – materijal od koga je napravljena ortoza je veoma važan faktor kojim bi trebalo da se vodite prilikom kupovine. On mora biti prozračan i otporan na znoj kako bi vam koža ispod njega ostala suva i mogla da diše. U suprotnom možete zadobiti oštećenja kože od konstantnog nošenja ortoze, što svakako nije vaš cilj. Takođe materijal treba da bude kvalitetan kako bi vašoj ortozi obezbedio dugotrajnost, a vašem kolenu podršku koja joj je neophodna.
- Jednostavnost korišćenja – takođe, mnogim pacijentima je važno da se ortoza lako koristi, odnosno da vam nije potrebna obuka da biste svakodnevno koristili ortozu za koleno. Birajte one koje se lako nameštaju i koje su udobne za višesatno nošenje.
Koji je najbolji brend za ortozu za koleno?
Najbolji brend u poslednjih 10 godina jeste AnatomicHelth i Variteks. Dva lidera čiji se proizvodi nalaze širom celog evropskog tržišta. Ističe ih veoma visoki kvalitet materijala i preciznost što je jako bitna stavka kada se radi o medicinskom sredstvu. Svaki proizvod je prošao kontrolu kvaliteta, ispunio sve regulative Evropske unije za medicinska sredstva i poseduje sve neophodne sertifikate.

Ortoza za koleno vs steznik za koleno
Da se ne biste više zbunjivali otrkićemo vam jednu tajnu.
Steznik za koleno izrađen od elastičnih materijala koji se praktično navlači na koleno kao čarapa i olakšavaju pokret u samom zglobu. Najčešće se koristi kod sportista i osoba čiji posao zahteva višečasovno klečanje, penjanje ili skakanje. Osim u preventivne svrhe, steznik za koleno koristi se i nakon operacije i prilikom oporavka od povreda bilo kog dela kolena.
Ortoza za koleno je izrađena od elastičnih materijala u kombinaciji sa dodatnom podrškom koja se ugrađuje u ortozu kao što su šine, spirale, silikonski i sunđerasti podmetači itd. Za cilj imaju da imobilizuju zglob i da pruže fiksiranje određenog dela.
Dinamička vs Ortoza za koleno sa šinama
Ortoze za koleno sa šinama imaju ograničenu pokretljivost kako bi se zglob kolena stabilizovao i zaštitilo koleno. Uz nošenje ove ortoze vaše koleno ima ograničenu pokretljivost u jednom smeru. Kada je reč o dinamičkoj ortozi ona je dosta fleksibilnija od ove sa šinama.
Moderniji dizajn prilagođen potrebama osoba sa povredom kolena ili nakon operacije pruža stabilnost i podršku uz pokretljivost zgloba kolena. Najčešće se koristi kao podrška i za poboljšanje pokretljivosti i funkcionalnosti kolena.
Koliko dugo se nosi ortoza za koleno?
Lekari najčešće preporučuju nošenje ortoze prilikom hodanja i tokom fizičkih aktivnosti. Kada sedite ili ležite, ukoliko je doktor procenio, nošenje ortoze nije neophodno. Koliko dugo ćete nositi ortozu za koleno zavisi isključivo od vašeg zdravstvenog stanja i procene lekara.
Dakle, ako vaš lekar odluči da je potrebno da ortozu nosite mesec dana, tako i treba da uradite.
Uvek se vodite savetom lekara i nemojte ništa preduzimati na svoju ruku.
Ukoliko sami prekinete nošenje ortoze za koleno na svoju ruku bez saveta lekara, može se desiti da sav trud i zalaganje bacite u smeće. Jednostavno, lekari najbolje znaju kada je potrebno da ortozu skinete i koliko dugo zapravo treba da je nosite.
Kako se održava i čisti ortoza za koleno?
Ortoza za koleno nakon nekog vremena može se isprljati i iz nje ćete osetiti neprijatan miris. Imajte na umu da ćete je nositi duži vremenski period, verovatno i po nekoliko sati tokom dana. Sasvim je normalno da se ortoza posle nekog vremena oseća. Standardni deterdženti za pranje veša su jako agresivni i mgu oštetiti vašu ortozu, ako je njima perete.
Najbolji način da očistite svoju ortozu i da ona opet zablista jeste da je perete na ovaj način:
- U lavor tople vode sipajte malo deterdženta za sudove i promešajte da napravite mehuriće.
- Sa nekom mekom, pamučnom krpom i ovim rastvorom istrljajte najpre metalne (ako ih ima) pa onda i tekstilne delove ortoze.
- Na kraju kada skinete svu vidljivu prljavštinu sa ortoze za koleno, potopite je u pripremljeni rastvor u lavoru i ostavite da odstoji oko sat vremena.
- Nakon toga, Izvadite ortozu, isperite je i sušite na vazduhu.
Važno je da vam napomenemo da je nikako ne sušite u mašini za sušenje veša. Najbolje je samo da je prebrišete čistim peškirom, a zatim ostavite negde na vazduhu da se osuši.
Kao rezultat vaša ortoza za koleno biće kao nova, bez neprijatnih mirisa i nečistoća.
Spremna da je ponovo koristite koliko god vam je to potrebno.
Ortoza za koleno cena
Ortoze za koleno cena je jedan od najčešćih upita na ovu temu. Naravno da je sa ekonomske strane cena ortoze značajna.
U našoj prodaji možete pronaći ortoze za koleno po ceni od samo 2250 dinara pa sve do skoro 15000 dinara za ortoze sa imobilizatorima kolena. Naravno, kada kupujete ortozu za koleno cena ne sme biti odlučujući faktor. Važno je da kupite onu koja vama i vašem stanju kolena odgovara. Odnosno onu koja će za vas imati najviše prednosti i pomoći vam da se oslobodite bola i povećate pokretljivost kolena.
Ukoliko se bavite sportom ili vam je lekar preporučio nošenje ortoze, nemojte se dvoumiti.
Što je brže nabavite i počnete sa korišćenjem pre ćete se rešiti bolova i oporaviti kako bi vaš dalji život bio kvalitetniji i kako biste mogli da uživate u svakodnevnim zadovoljstvima.
Оставите одговор