Saznajte kako da odaberete pravu ortozu za vašu ruku
Ortoza za ruku zaista vam može biti od velike pomoći prilikom povrede ruke i rehabilitacije.
Pretrpeli ste povredu ruke? Imate bolove u ruci i ne znate kako da ih se rešite?
Najčešće zanemarujemo probleme sve dok ne postanu problem za obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Funkcionalnost ruku je veoma važna i jednostavno ponekad tek kada osetimo da nas bol sprečava da obavljamo aktivnosti na koje smo navikli shvatamo koliko je bilo važno da ih sačuvamo.
Ortoza za ruku se najčešće preporučuje nakon povrede, ali i onda kada nam bol u rukama otežava svakodnevni život. Smatra se medicinskim pomagalom i osim kod preloma i uganuća preporučuje se kod i sportskih povreda.
Ortoza za ruku može vam biti odlična podrška tokom rehabilitacije.
U nastavku teksta predočićemo vam sve prednosti, ali i vrste ortoza za ruku kako biste što lakše odabrali medicinsko pomagalo prema svojim potrebama.
Sledi detaljan vodič za odabir mitele za ruku.
Šta je ortoza za ruku?
Ortoza za ruku je medicinsko ortopedsko pomagalo koje se preporučuje osobama koje su nedavno pretrpele neku povredu ruke i potrebna im je podrška.
U nekim slučajevima, kada vaš problem ne zahteva obavezno nošenje gipsa, mitela za ruku je odlično rešenje koje će vam pomoći da stabilizujete ruku i držite je u položaju koji će ubrzati vaš oporavak.
Ruke koristimo gotovo za svaku aktivnost. Stoga je pacijentima najteže da kada nemaju fiksni imobilizator tu ruku drže u odgovarajućem položaju i smanje njenu pokretljivost.
Sa ortozom, vi ćete biti sigurni da je vaša ruka u najboljem položaju za što brži oporavak i ozdravljenje.
Takođe, one vam mogu obezbediti život bez bola i lakše svakodnevno funkcionisanje.
Kada je ortoza za ruku neophodna?
Ortoza za ruku se koristi da bi podržala vaš lokomotorni sistem, odnosno da bi sačuvala i bila podrška vašoj ruci tokom oporavka.
Najčešće se ortoza za ruku preporučuje kod:
- povrede ruke
- preloma
- uganuća
- istegnuća
- sportskih povreda
- kao i kod dislokacije
Osnovna uloga ovog pomagala jeste da vašu ruku drži u pravilnom položaju i stabilizuje je tako da vam ograniči pokrete koji mogu uticati na produžetak oporavka. Nošenjem ortoze, vama je olakšana rehabilitacija, a naši pacijenti kažu i da im se bol u ruci tokom oporavka značajno smanjio od kada koriste ortozu.
Naš cilj uvek je zadovoljan pacijent, što znači da naši proizvodi zaista pružaju maksimalnu potporu i što je najvažnije ispitani su od strane stručnjaka.
Napravljeni su tako da mogu da odgovore na sve zahteve pacijenata koji su nedavno pretrpeli neku povredu ili operaciju bilo kog dela ruke. Naravno, u zavisnosti od specifičnosti stanja svakog pacijenta u ponudi je nekoliko vrsta ortoza za ruku. Najčešće se koristi ortoza za ruku i rame koja ima mogućnost da i ruci, ali i ramenu poboljša držanje i obezbedi siguran i stabilan položaj.
Na taj način vreme oporavka pacijenta nakon povrede ruke je kraće, a sam oporavak efikasniji i manje bolan.
Vrste ortoza za ruku
Postoji nekoliko osnovnih klasifikacija ortoza za ruku, a to su:
- Ortoze za rame
- Ortoze za lakat
- Ortoze za ručni zglob i palac
Ortoze za rame
Postoje različite vrste ortoza za rame koje se koriste za podršku, stabilizaciju i olakšanje u području ramena.

Evo nekoliko uobičajenih vrsta ortoza za rame:
- Ortoza za ispravljanje i pravilno držanje ramena (slika 1) – Poseduje dva kaiša koja idu preko ramena i dodatna dva kaiša koja se uvijaju oko stomaka. Na leđima dve aluminijumske opruge koje drže leđa u ispravnom položaju. Zatezanjem kaiševa na stomaku ramena se povlače nazad i dolaze u pravilan položaj. Savetuje se korišćenje kod dece i kod odraslih da bi se izbegli deformiteti nakon brzog odrastanja i lošeg držanja. Napravljene su od prozračnog elastičnog materijala pa se mogu neprimetno nositi ispod odeće i tokom toplijih dana.
- Elastična ortoza za rame sa kružnim tkanjem (slika 2) – Napravljena je od elastičnih materijala za bolju podršku, koriste se kod preopterećenog ramenog zgloba, degenerativnog artritisa, upale, sportskih povreda i iščašenja. Posetuje elastični kaiš koji se uvija oko grudi da bi izvršio imobilizaciju ramenog zgoba.
- Ativna ortoza za rame od 30 stepeni (slika 3) – Ova vrsta ortoze pruža imobilizaciju ruke i držanje ramena pod određenim uglom od 30 ili 45 stepeni. Poseduje jastuk na kojem možete podešavati ugao i trake za dodatnu imobilizaciju. Najčešće se koristi kod iščašenja ramenog zgloba i sportskih povreda.
- Totalna ortoza za imobilizaciju ramena i ruke (slika 4) – Koristi se za totalnu imobilizaciju ramena i ruke po savetu lekara. Napravljena je od prozračnog penastog materijala i traka koje sprečavaju pokrete ramena i ruke. Proizvode se u univerzalnoj veličini i pre kupovine je bitno naznačiti da li je upitanju levo ili desno rame.
Ortoze za lakat
Postoji nekoliko vrsta ortoza za lakat koje se koriste za podršku, stabilizaciju i olakšanje u području lakta. Evo nekoliko uobičajenih vrsta ortoza za lakat:

- Elastični steznik za lakat (slika 1) – Ova vrsta steznika se preporučuje kod simptoma artoze, teniskog lakta i povrede mekog tkiva. Ima veliku ulogu nakon povreda lakatnog zgloba i često se koristi kao pomagalo pri obavljanju dnevnih i sportskih aktinosti. Vertikalno elastično tkanje omogućava laše pokretanje zgloba i smanjenje bola.
- Ortoza za lakat sa dinamičkim podešavanjem ugla (slika 2) – Ova vrsta ortoza napravljena je od aluminijumskih opruga koje poseduju mehanizam za kontrolu ugla držanja ruke. Takođe poseduju trake i neopranski materijal za ugodnije nošenje i bolju imobilizaciju. Koriste se nakon većih povreda lakta kada je potrebno lakat držati pod određenim uglom ili ograničiti pokret. Mehanizam poseduje podešavanje opsega od 0 do 120 stepeni. Najčešće se korsiti kao terapija istegljivanja skraćenih tetiva, nakon operacije, iščašenja i uganuća, lečenje preloma medijalnog ili lateralnog epikondila.
- Ortoza za teniski lakat (slika 3) – Najčešća sportska povreda ruke jeste takozvani teniski lakat. Ovo stanje, odnosno povreda najčešće se javlja kod prekomerne upotrebe tetiva i mišića u lakatnom delu ruke. Često se javlja i kod osoba koje tokom posla forsiraju više jednu ruku od druge. U ovakvom slučaju preporučuje se nošenje ortoze za ruku koja će smanjiti pritisak na tetive i ublažiti bol u tom predelu.
Ortoze za ručni zglob i palac
Ortoze za ručni zglob i palac su dizajnirane da pruže imobilizaciju zgloba ili palca. Proizvode se sa otvorom bez otvora za palac, ostale vrste mogu imati i dodatne šine u predelu ručnog zgloba i palca radi totalne imobilizacije zgloba.

- Ortoza za ručni zglob i palac sa šinom na palcu (slika 1) – Ova vrsta ortoze napravljena je od prozračnog materijala koji nudi podršku zglobu i palcu. U predelu palca poseduje aluminijumsku šinu koja sprečava pokrete palca. Koristi se kao pomagalo za držanje palca u jednom položaju nakon povrede zgloba, iščašenja ili frakture.
- Ortoza za ručni zglob i palac sa šinama na palcu i zglobu (slika 2) – Ova vrsta ortoze poseduje dve šine, jedna šina se nalazi ispod zgloba ruke i šake a druga na palcu. Koristi se da bi sprečila pokrete u zglobu ruke i palca. Podržava zglob kod upale omotača tetive (tenosinovitis), sindroma karpalnog tunela.
- Ortoza za karpalni tunel (slika 3) – Koristi se kod sindroma karpalnog tunela, povreda i fraktura ručnog zgloba. Poseduje šinu sa donje strane koja onemogućava pokrete zgloba.
Podupirač za ruku (Mitela)
Podupirač ruke je odlična opcija kada je potrebno da se izvrši stabilizacija ruke najčešće kod povrede mekih tkiva. Smanjuje se pritisak i bol u vratu tokom nošenja podupirača, a ruka se nalazi u sabilnom položaju za brži oporavak. Često se koriste nakon preloma da džale ruku u pravilnom položaju.

Lako se namešta i pogodan je za nošenje i na levoj i na desnoj ruci.
Kako se koristi mitela za ruku VIDEO
Pripremili smo za vas i kratko video uputstvo kako se koristi mitela za ruku i kako da je na najbolji način stavite na ruku.
Nakon gledanja ovog videa više nećete imati nedoumice i bićete sigurni da ste ortozu postavili tako da vam omogući maksimalnu potporu i stabilnost zbog koje je i koristite.
Kako se održava ortoza za ruku?
Osobe sa osetljivom kožom uglavnom su uplašene kada im se preporuči nošenje ortoze. Pre svega zbog toga što se mitele koriste duži vremenski period, a koža je za to vreme prekrivena ortozom i kod njih može doći do iritacija i pojave crvenila.
Ipak, kada kupujete ortozu za ruku ili bilo koju ortozu vodite računa da kupujete kvalitetne proizvode od kvalitetnih materijala.
Za osetljivu kožu najbolje bi bilo da kupujete pamučne ortoze, ali ni one od neoprena i drugih materijala ne bi trebalo da vam prave problem, ako ih održavate čistim i urednim.
Mitele se čiste rastvorom vode i sapuna. Izbegavajte jake hemijske preparate za čišćenje i prašak za veš.
Najbolje bi bilo da za pranje koristite rastvor antibakterijskog sapuna i vode ili čak rastvor sirćetne kiseline i vode.
Ukoliko je pomagalo previše zaprljano samo malo više puta istrljajte mitelu, nikako je nemojte prati u mašini za veš ili sa agresivnim sredstvima za čišćenje i sve će biti u najboljem redu.
Ortoza za ruku cena
Imajte u vidu da su ortoze medicinska pomagala i da vam zaista mogu biti korisna i ubrzati oporavak nakon povreda i operacija.
Jasno vam je da i terapije za oporavak koštaju kao i to da sam proces rehabilitacije zna biti prilično skup.
Ortoza vam ubrzava vreme oporavka.
Utiče na kvalitet istog, ali i smanjuje bolove za vreme oporavka.
Kada sve ove činioce uzmemo u obzir shvatićemo da je ortoza za ruku zapravo jeftino i efikasno rešenje.
U zavisnosti od toga koja mitela za ruku vam je potrebna i koju odaberete cene se kreću od 990 dinara pa sve do nekih 5300 dinara što je priznaćete pristupačno.
Korišćenje ortoza lekari preporučuju što pre, odnosno čim se za time ukaže potreba.
Da biste poručili svoju ortozu za ruku kliknite na link.
Rešite se neprijatnih bolova i što pre završite sa rehabilitacijom, kupovinom ortoze koja dokazano ubrzava i olakšava oporavak!
Оставите одговор