Vodič za Kupovinu Invalidskih Kolica
Kupovina vaših prvih invalidskih kolica je zaista velika odluka. Većina ljudi nije baš sigurna kako odabrati invalidska kolica koja će zadovoljiti njihove potrebe. Pri izboru pravih invalidskih kolica za sebe ili voljenu osobu treba itekako obratiti pažnju.
Prva stvar koju treba da shvatite je da su invalidska kolica pomoćno sredstvo koje treba da vam olakša život. Invalidska kolica se mogu posmatrati kao simbol invaliditeta, ali nikada ne onemogućavaju osobu. Ona, u stvari, čine osobu sa invaliditetom „sposobnijоm“. Invalidska kolica daće vam veću nezavisnost. Međutim, za pokretanje ručnih invalidskih kolica potrebna vam je određena snaga ruku i sposobnost da sedite bez pomoći. Ako to nije slučaj, možda će vam trebati električna invalidska kolica.
Bez obzira da li kupujete invalidska kolica za svoju ustanovu, specifične potrebe pacijenta ili štićenika, ili za sebe, pronalaženje savršenih invalidskih kolica može biti izazov. Svaki korisnik invalidskih kolica ima različite potrebe i mogu zahtevati dodatne funkcije, od ručnih invalidskih kolica do invalidskih kolica na električni pogon. Pravilno postavljena invalidska kolica mogu poboljšati držanje, smanjiti rizik od povreda usled pritiska i povećati udobnost i sigurnost. Pratite ova tri jednostavna koraka kada kupujete invalidska kolica da biste osigurali pravilno pristajanje.
Ručna ili električna invalidska kolica?
Odlučite da li su ručna ili električna invalidska kolica najprikladnija na osnovu vaših specifičnih potreba. Ručna invalidska kolica zahtevaju od korisnika da ručno gura ili samopokreće za kretanje. Ova invalidska kolica imaju ručke na leđima za guranje ako je potrebno. Tipovi ručnih invalidskih kolica uključuju laka invalidska kolica, transportna invalidska kolica, standardna invalidska kolica i barijatrijska invalidska kolica.
- Električna invalidska kolica su dobar izbor za one sa ograničenom pokretljivošću ili snagom.Ona dolaze sa intuitivnim kontrolama, kao što je upravljanje zasnovano na džojstiku. To ih čini lakim za rukovanje mnogim korisnicima.
- Standardna invalidska kolica sa većim zadnjim točkovima su idealna za korisnike koji mogu sami da se kreću. Karakteristike mogu uključivati podesiva sedišta ili točkove i oslonce za noge koji se ljuljaju ili podižu kako bi se prilagodili različitim tipovima tela i veličinama.
- Lagana invalidska kolica su obično pristupačnija i idealna za korisnike invalidskih kolica koji moraju često da se kreću. Neka lagana invalidska kolica imaju prenosivi sklopivi dizajn, što olakšava skladištenje gde god želite.
- Transportne stolice su najprikladnije za one koje treba gurati i ne koriste često invalidska kolica. Obično su lagane, sklopive, lake za manevrisanje i obično imaju male točkove napred i pozadi. Pored toga, većina invalidskih kolica je dizajnirana sa ograničenjima težine. Uverite se da invalidska kolica koja odaberete mogu bezbedno da izdrže težinu korisnika. Za veće korisnike, razmislite o barijatrijskim invalidskim kolicima. Napravljeni su od ojačanih materijala i imaju šira ili ekstra široka sedišta, dublju dubinu sedišta i podesive oslonce za noge.
- Jastuci i dodaci za invalidska kolica: Jastuci su neophodni za bolje upravljanje pritiskom i tolerancije sedenja. Slično odabiru invalidskih kolica, vaše specifične potrebe će odrediti kako odabrati odgovarajući jastuk. Vrhunski gel jastuci pružaju maksimalnu zaštitu, jastuci za „sporo oporavak“su najbolji za optimalnu preraspodelu pritiska, a struktura otvorenih ćelija pomaže u sprečavanju nagomilavanja toplote. Jastuci sa vazdušnim ćelijama takođe pomažu u zaštiti pacijenata od pritiska i povreda kože kod onih sa krhkom kožom. Na kraju, razmislite o dodavanju dodataka za invalidska kolica kao što su držači za krilo, držači za čaše, nosači za mobilne uređaje, kante za odlaganje, držači za ruke, rukavice za invalidska kolica i protiv prevrtanja.
Uz odgovarajuću dodatnu opremu, korisnici mogu uživati u još većoj nezavisnosti u svojim invalidskim kolicima. Uspešan izbor pravih invalidskih kolica podrazumeva pravilno merenje, odlučivanje o pravom tipu stolice, uključujući jastuke i dodatke koji obezbeđuju udobnost. Bez obzira da li se odlučite za lagana invalidska kolica, transportnu stolicu, standardna invalidska kolica ili invalidska kolica koja se optimalno uklapaju pomoći će korisnicima u podršci i manevriranju, dok će značajno poboljšati njihov kvalitet života i ukupnu nezavisnost.
Ono što morate znati prilikom odabira invalidskih kolica
Postoji nekoliko pitanja koja morate sebi da postavite pre nego što razmotrite različite opcije invalidskih kolica koje su dostupne na tržištu. Ova pitanja će vam suziti opcije i olakšati kupovinu pravih invalidskih kolica za vaše potrebe.
- Koliko često će se koristiti invalidska kolica? Osobi koja će povremeno koristiti invalidska kolica i osobi koja će većinu budnih sati provoditi u invalidskim kolicima sigurno će trebati dve različite vrste invalidskih kolica. Sati korišćenja će takođe uticati na životni vek invalidskih kolica.
- Gde ćete koristiti svoja invalidska kolica? Kod kuće ili napolju? Morate da znate svoje zahteve pre kupovine invalidskih kolica. Invalidska kolica koja se koriste napolju moraju biti čvršća od invalidskih kolica koja će se koristiti u vašem domu. Možda će takođe morati da imaju više bezbednosnih funkcija kao što su sigurnosni pojas i točkovi protiv proklizavanja. Invalidska kolica za kućnu namenu možda će morati da budu kompaktna za uska vrata.
- Da li će invalidska kolica morati da se transportuju? Ako vaša invalidska kolica treba da se transportuju, onda će vam trebati sklopive opcije. Ako vaša invalidska kolica ne moraju da se transportuju, nisu vam nužno potrebna sklopiva invalidska kolica. Koliko je vaš životni stil aktivan ili pasivan? Nekome sa aktivnim životnim stilom, na primer, para sportistu, biće potreban drugačiji dizajn invalidskih kolica u odnosu na nekoga ko vodi redovni ili pasivni način života.
- Koliko ste fizički spremni? Neko sa invaliditetom u donjem ekstremitetu, ali sa jakim torzoom može se dobro snaći u standardnim invalidskim kolicima. Ali, nekome sa problemima sa ravnotežom u gornjem delu tela će možda trebati dodatni oslonac za leđa ili sa strane. Nekome sa slabijim prianjanjem u rukama će možda trebati prilagođene felne na zadnjem točku.
Ukratko, pre kupovine invalidskih kolica morate biti svesni svojih fizičkih snaga i ograničenja.
- Izaberite invalidska kolica prave veličine: Veličina invalidskih kolica je najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir pri izboru invalidskih kolica. Ako su vam potrebna invalidska kolica za privremenu upotrebu, onda možete izabrati bilo koja standardna invalidska kolica dostupna na tržištu. Ali, ako morate da koristite invalidska kolica trajno ili na duži period, trebalo bi da nabavite invalidska kolica po meri koja vam odgovaraju. Veličina invalidskih kolica igra veoma važnu ulogu u održavanju pravilnog držanja i olakšavanju pokretanja invalidskih kolica. Veličina invalidskih kolica se obično određuje veličinom sedišta.
- Određivanje tačne širine sedišta u invalidskim kolicima: Meri se kuk osobe od jedne do druge strane dok osoba sedi uspravno i merenju se dodaje 5 cm da bi se odredila prava širina sedišta koju ta osoba zahteva.
- Određivanje tačne dubine sedišta u invalidskim kolicima: Merenje od zadnje strane kuka do zadnjeg dela kolena se vrši dok osoba sedi uspravno. Oduzimanjem 2 cm od merenja dobijamo pravo merenje dubine sedišta u invalidskim kolicima koja je potrebna osobi. Kada se odredi veličina sedišta za invalidska kolica, potrebno je da proverite druge važne faktore. Morate znati da će svaki deo invalidskih kolica uticati na vaše celokupno iskustvo. Dakle, važno je obratiti pažnju na svaku od njih.
- Tip i visina naslona za ruke: Jedna od važnih stvari koje utiču na vašu sigurnost i nivo udobnosti u vašim invalidskim kolicima je vaš naslon za ruke. Prva stvar koju treba uzeti u obzir kod naslona za ruke je njegova visina. Možete lako da izmerite idealnu visinu naslona za ruke koja vam je potrebna tako što ćete sedeti uspravno i savijati lakat pod uglom od 90 stepeni. Udaljenost od sedišta do vašeg lakta smatra se idealnom visinom za visinu invalidskih kolica. Kada se odredi visina, vreme je da odaberete odgovarajući tip naslona za ruke prema vašim zahtevima.
- Obično postoje dve vrste naslona za ruke koje možete izabrati: Puna dužina – Kao što ime govori, ovi nasloni za ruke pokrivaju celom dužinom naslon sedišta do prednjeg dela sedišta. Ovo je najpogodnije za ljude koji često moraju da vrše transfer stožera. Ovo pruža osobi odgovarajuću podršku da se natera da ustane. Dužina stola – Ovi nasloni za ruke su kraći od pune dužine i olakšavaju približavanje stolu. Ovo je najpogodnije za ljude koji moraju da rade na stolu. Takođe možete dobiti opciju za naslon za ruke podesiv po visini. Dakle, ako vam se to čini prikladnijim za vaše potrebe, možete proveriti dostupnost kod različitih proizvođača.
- Stil i visina oslonca za noge: Sledeća stvar koju treba da proverite je stil i visina oslonca za noge u vašim invalidskim kolicima. Visina oslonca za noge se meri od zadnjeg dela kolena do pete dok osoba sedi. Ova visina je posebno važna za osobu koja ima mišićnu snagu i možda će morati da koristi stopala u bilo kom trenutku da bi se kerala u stolici. Ovo merenje određuje ukupnu visinu invalidskih kolica. Invalidska kolica napravljena sa ovom visinom olakšavaju korisniku invalidskih kolica da se savije (ako može) i stigne do zemlje da pokupi stvari. Standardni stil oslonca za noge je onaj sa sklopivim osloncima za noge – po jedan za svako stopalo. Ali, postoje različiti načini na koje se oslonci za noge mogu prilagoditi specifičnim potrebama korisnika.
- Zglobni oslonac za stopala: Oslonac za stopala se može prilagoditi na način da postane ravna platforma na kojoj se obe noge mogu osloniti. Ovo prilagođavanje služi potrebama korisnika koji često moraju da se spuste na pod i da se vrate u invalidska kolica. Oslonac za noge je dizajniran tako da korisnik može da ga koristi kao srednji korak za sedenje dok se spušta na pod ili do invalidskih kolica.
- Oslonac za noge koji podiže noge: Ljudima kojima je lekar rekao da noge drže podignute zbog problema kao što su otok, povreda ili edem možda će trebati oslonac koji podiže noge. Ovo je tip oslonca za noge u kojem postoji mogućnost zaključavanja naslona za noge u povišenom položaju. Takođe se može vratiti u normalan položaj.
- Artikulisani oslonac za noge: Ovo prilagođavanje se obično radi za više ljude. Oslonac za noge se može produžiti u dužinu dok se podiže.
- Visina naslona: Visina naslona u potpunosti zavisi od jačine gornjeg dela tela korisnika invalidskih kolica. Osoba sa jačim gornjim delom tela i dobrom ravnotežom može i sa kraćom visinom naslona. Onima kojima je potreban dodatni oslonac za leđa potreban je viši naslon. Postoji i opcija za naslon za leđa.
- Razmatranje težine: Invalidska kolica su napravljena da prihvate određena ograničenja težine, tako da je neophodno da znate svoju težinu i kupite invalidska kolica koja su savršena za vašu težinu.
- Drugo razmatranje težine odnosi se na težinu samih invalidskih kolica. Ako korisnik treba da često putuje, možda će želeti da kupi invalidska kolica koja može sama da sklopi i stavi u svoje vozilo. Dakle, važno je kupiti invalidska kolica koja odgovaraju jačini gornjeg dela tela korisnika. Osobama slabije telesne snage biće potrebna lakša invalidska kolica.
- Točkovi i naplatci invalidskih kolica: Diskusija o invalidskim kolicima nikada ne može biti potpuna bez rasprave o točkovima. Dostupne su različite opcije za točkove za invalidska kolica. Tip točkova koji izaberete zavisiće od površine koju ćete morati da pokrećete. Ako morate često da izlazite, moraćete da izaberete točkove koji se malo održavaju i koji su izdržljivi. Sledeća stvar koju treba da uzmete u obzir je naplatak na zadnjim točkovima. Ovaj obod će vam trebati da pokrećete svoja invalidska kolica. Dizajn mora biti takav da vam pomaže da bezbednije uhvatite obruč. Ljudi sa slabijim zahvatom u rukama mogu ili da prilagode svoj potisni obod ili da instaliraju obod za prihvat na standardni obod.
Оставите одговор